14 Maj 2012

To smutne video, dla wszystkich, dla których papier jest czymś sympatycznym. Rośnie nam oto i podrasta pokolenie urodzonych cyfrowo (digital natives. Dla nich to smartfony i tablety są naturalnym środowiskiem. Tak jak dla dziecka autora tego filmu. Dla tego rocznego dzieciaczka papierowe magazyny to tylko popsuty iPad.

Czy to znaczy, że papier nie ma przyszłości? Oczywiście ma.Po warunkiem, że wydawcy papierowych gazet i tygodników zrozumieją, że ściganie się z internetem i jego kopiowanie to najprostsza droga na cmentarz.

Internet to szybkość. Papier nie może się z tym ścigać. papier musi dawać przyjemność z lektury.

03 Lut 2011

Rupert Murdoch pokazał The Daily. Pierwsza codzienna cyfrową gazetę na świecie.The Daily nie będzie miała swojego papierowego odpowiednika. Gazeta ma liczyć 100 stron.

Czy tak będzie wyglądała gazeta przyszłości? Zobaczymy. Na pewno będzie to konkurent dla „klasycznych” internetowych stron z informacjami. Prenumerata roczna The Daily w będzie kosztować 40 dolarów rocznie. To bardzo konkurencyjna cena w stosunku do gazet papierowych.

The Daily to nowoczesna zabawka łącząca w sobie wszystkie media: – prasę, telewizję i radio. Kto będzie czytał takie gazety jak The Daily? Na pewno młodzi ludzie. A dzisiaj młodym przestaje się być w wieku 50 lat.

Moim zdaniem będzie to poważny konkurent dla internetowych stron z wiadomościami. Przede wszystkim dlatego, że uporządkuje dla czytelnika informacje. Po drugie połączy w sobie gazetę, jaką znamy z papieru z multimediami. I po trzecie będzie wiarygodny i rzetelny. A z tym internet ma coraz większe kłopty.

Za darmo próbny numer The Daily można ściągnąć tutaj.

18 Sty 2011

Dlaczego internet jeszcze nie pokonał papierowych gazet? Bo gazet na laptopie czy iPadzie nie da się czytać w wannie. To nieco przewrotna diagnoza Grzegorza Lindenberga. Problem w tym, że wanny wypiera konsekwentnie prysznic.

To chyba pewnie taki kolejny znak czasu. Prysznic jak internet jest szybki. I nic pod nim nie da się( póki co) czytać. Ale pewnie niedługo się da, bo życie nie znosi próżni, więc i ta nisze ktoś zagospodaruje.

A ciut bardziej poważnie. Grzegorz Lindenberg to współtwórca gazety Wyborczej i twórca Super Expressu. Dla mnie tez człowiek, który nauczył mnie wiele, bardzo wiele.

W Newsweeku (09.01.2010) pojawił się jego tekst” Agonia prasy”. Diagnoza Lindenberga jest dla papierowej prasy zabójcza. jego zdaniem papierowe media przetrwają do 2014, góra 2016 roku.

Nie oznacza to jednak końca gazet czy tygodników w takiej postaci, jaka znamy. zapewne przetrwają one w wersji iPady i inne tego typu ustrojstwa. Ale właśnie przetrwają jak gazety z hierarchią narzucona przez profesjonalnych dziennikarzy.

Teraz bowiem coraz mniejszym problemem jest dostęp do informacji. mamy jej po dziurki w nosie. Coraz więcej czasu zajmuje nam nie skonsumowanie informacji, ale oddzielenie informacji potrzebnej od bezużytecznej. nasz mózgi po prostu już się nie wyrabiają z samym oddzielaniem ziarna od plew.

Dlatego moim zdaniem wygra ten, kto najumiejętniej będzie potrafił zarządzać informacją. taka jest tez teza Grzegorza Lindenberga.

– Gdyby jakiś wydawca dał mi za zadanie zrobienie nowej gazety internetowej – pisze w Newsweeku Lindenberg – to poszedłbym…w taka stronę; znacznie mnie tekstów niż obecnie. Mniej tekstów długich, ale wyłącznie znakomitej jakości…i wyraźna hierarchia ważności tekstów”.

Cóż, parę lat temu czytałbym Newsweeka w wannie i pewnie w błogim nastroju przyznałbym Lindenbergowi rację. Teraz czytałem go pomiędzy oglądaniem TV i przeglądaniem poczty. Dlatego zgadzam się z nim i nie zgadzam.

Jeżeli mówimy o tradycyjnym serwisie informacyjnym, to musi być szybki,prosty i powierzchowny. Ludzie nie maja po prostu czasu na czytanie.

Gazeta w internecie – tak.

Myślę jednak, że tak czy siak wygrają Ci wydawcy, którzy umożliwia czytelnikom personalizacje skierowanej do nich informacji.

Bo jak powiedział pewien mądry człowiek: Nie potrzebuję 500 kanałów TV, potrzebuję 1 w którym będzie wszystko, co mnie interesuje.

23 Lis 2010

Rupert Murdoch tworzy gazetę tylko na iPada i Steve Jobs będą razem wydawać gazetę przyszłości. Na początku 2011 roku ma ruszyć pierwszy na świecie dziennik, który nie będzie wydawany tylko w wersji elektronicznej.

„The Daily” to cyfrowa gazeta na tablet iPad. Ma kosztować 99 centów tygodniowo. Nie będzie miała, ani wersji drukowanej, ani wydania online.

Murdoch i Jobs pokażą swoje nowe dziecko w końcu listopada. Zdaniem Murdocha iPad to przyszłość dla gazet. Liczy on, że jego gazetę będzie czytać codziennie 2 miliony czytelników.

Media,Marketing,Reklama.+ Ciut polityki. O tym piszę. Igor Hrywna.

Powered by WordPress
Designed by Edytor Sp z o.o.