20 Mar 2018

Naukowcy i szarlatani przez wieki szukali przepisu na życie. Chcieli go znaleźć w ludzkim ciele. Dzisiaj szukają go w mózgu. I jeżeli wierzyć tym pierwszym, to idzie im to całkiem nieźle. Na dzisiaj dobra wiadomość jest taka: Startup Nectome obiecuje, że umie zachować twój mózg. Zła jest taka, że trzeba dać się najpierw zabić. O tym, że można zachować czy odtworzyć ludzki mózg, słyszymy nie od dzisiaj. Tym razem jednak sprawa wygląda ciut poważniej. Bo za Nectome stoją naukowcy z amerykańskiego MTI, a to jest absolutna światowa czołówka uczelni technicznych. O sposobie wykombinowanym przez Nectome napisano zaś nie na pudelku, ale w MIT Technology Review (dotarłem tam dzięki tekstowi na mamstartup.pl).

Amerykanie twierdzą, że opracowali metodę łącząca krionikę (technika głębokiego ochładzania ciała) z balsamowaniem. Uważają, że w ten sposób będą w stanie zachować strukturę mózgu w tak doskonałym stanie, że w przyszłości będzie możliwe swoiste odtworzenie odtworzenie danej osoby. Dodajmy: śp. osoby. Bo ta technika wymaga, by pragnący nieśmiertelności poddał się eutanazji. Zachowanie mózgu (przetestowane na królikach) musi być bowiem przeprowadzone w chwili śmierci, tak aby dopływ krwi do mózgu zastąpić balsamującymi substancjami chemicznymi.

Główną wadą propozycji Nectome jest to, że firma nie dysponuje dzisiaj metodą odnawiania mózgów, które dostanie do przechowania. Amerykanie wierzą jednak, że już niedługo opracują technologię, zdolną przekształcić taki mózg w symulację komputerową. W ten sposób powstanie ktoś lub coś podobne do kogoś, kto kiedyś żył, choć to już nie będzie ten ktoś.

Z perspektywy Mazur wygląda to jak jakaś uwspółcześniona opowiastka o Frankensteinie. Warto jednak pamiętać, że Nectome otrzymało na badania prawie milion dolarów od jednej z amerykańskich instytucji rządowych. Świat bowiem gna do przodu jak oszalały. Kto teraz nie wsiądzie do tego pociągu, ten na zawsze zostanie już na peronie.

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Media,Marketing,Reklama.+ Ciut polityki. O tym piszę. Igor Hrywna.

Powered by WordPress
Designed by Edytor Sp z o.o.